Inmatriculari

#1
Salut! Mi-am schimbat de curand cartea de identitate, datorita modificarilor survenite la domiciliu. Am inteles ca am 30 de zile (nu din sursa sigura) sa-mi inmatriculez si masina la noua adresa. E adevarat?
Si daca da, de ce acte am nevoie pentru a o inmatricula pe Ilfov si e adevarat ca daca nu o inmatriculez in 30 de zile de la schimbarea buletinului, cand voi merge sa schimb talonul/numerele voi lua amenda?
Multumesc!
アジアのモーター

Re: Inmatriculari

#5
Sa iti dea Dumnezeu sanatate. Si eu am schimbat buletinul acum aproape o luna si nu am ajuns sa imi schimb talonul. Eu mi-am schimbat buletinul pe Bucuresti si am inteles ca trebuie sa schimb si permisul si actele masinii. Daca e asa, ma duc zilele astea sa rezolv. Daca mai sunt lucruri pe care trebuie sa le stiu, anunta-ma si pe mine.

Inmatrichttp://forum.matizclub.roulari dupa modificare domic

#6
Salutare. Sa imi fie scuzata intarzierea, dar am fost plecat din Bucuresti. Pentru toti cei ce au nevoie sa isi reinmatriculeze autoturismul, postez acum toate etapele pe care le-am urmat eu, in sectorul 2. Eu am urmat acesti pasi dupa ce am inlocuit buletinul (cetatean de Bucuresti acum), si am fost nevoit sa inlocuiesc si restul actelor - permis, talon si reinmatriculare.


1. Se merge la Primarie (cea de care apartine masina la momentul actual - fostul domiciliu), Directia Impozite si Taxe - de unde se radiaza masina;
2. Se merge la o sucursala CEC unde se platesc 2 taxe: taxa talon - 37 ron si taxa inlocuire permis (daca este cazul) - 68 ron;
3. Se merge la Primarie (cea de care o sa apartina masina - noul domiciliu), Directia Impozite si Taxe - unde trebuie sa prezentati urmatoarele documente: ( mai multe detalii aici - https://www.impozitelocale2.ro/dvbl/index.php?p=fizacte - Declarari/Radieri.. - Inscrieri..)
- actul doveditor ca sunteti proprietarul autoturismului (mostenire, factura cumparare, act vanzare-cumparare, etc);
- declaratie tip de impunere pentru impozitul asupra mijloacelor de transport;
- cartea de identitate a autoturismului in original si copie;
- certificatul de atestare fiscala. prin care se atesta ca fostul proprietar/utilizator a platit impozitul pana la data de 1 a lunii urmatoare in care s-a efectuat transferul (tine de vechiul domiciliu - Primarie);
- fisa de immatriculare (gasesti la noul domiciliu - Primarie);
- actul de identitate in original;
- procura in cazul in care inmatriculare se realizeaza de alta persoana;

Programul de lucru, cel putin pentru sectorul 2 este de la 8:30 la 14:30, iar timpul efectiv petrecut acolo este de vreo 15-30 minute (la ghiseu). Atentie la documentele pe care vi le elibereaza - Fisa de inmatriculare, o alta fisa cu care va veti intoarce la Primaria de la vechiul domiciliu si alte 2-3 documente. Cu fisa cu care va veti intoarce la Primaria veche o sa trebuiasca sa completati un alt forumular pentru a benefia de taxa de inmatriculare pe care ati platit-o deja. Apoi o sa trebuiasca sa mergeti la o agentia postala pentru a plati impozitul pe noua adresa. Daca se doreste, se poate plati impozitul direct la ghiseul Directie de impozite si taxe a noului domiciliu, dar numai cu cardul.

4. Acum e acum: multa rabdare si toate documentele pentru ca se merge in Pipera, in cazul meu, la Directia inmatriculari si permise. Aici se rezolva cu permisul si inmatricularea:

a. Dosar permis (mai multe detalii aici: http://www.prefecturabucuresti.ro/permi ... o/279.html):
- cerere tip - http://www.prefecturabucuresti.ro/formu ... ermis.html ( sau se ia de la ghiseul informatii, etajul 1, in partea stanga, unde se si depune dosarul);
- actul de identitate original şi copie;
- dovada plătii contravalorii permisului de conducere – 68 RON;
- permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită;

b. Dosar inmatriculare (mai multe detalii aici: http://www.prefecturabucuresti.ro/permi ... o/277.html):
- cerere solicitant - http://www.prefecturabucuresti.ro/formu ... rdere.html ( sau de la ghiseul informatii - la parter in partea stanga)
- fişa de înmatriculare vizată de organul fiscal competent teritorial, în cazul schimbării domiciliului; (se elibereaza la Directia impozite si taxe a sectorului in care te-ai mutat)
- cartea de identitate a vehiculului original şi copie;
- actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
- dovada achitării taxei certificatului de înmatriculare – 37 lei;
- certificatul de înmatriculare în original;
- numerele masinii;

Cum am mai spus: pentru inmatriculare se sta la rand, la parter, in partea stanga. Tot aici se plateste si taxa pentru numere noi: 40 ron - la rand, si 85 pentru preferentiale, in momentul in care se depun actele (pentru Bucuresti este mai simplu; pentru Ilfov, se ia numar si se asteapta randul). Numerele se ridica in 2 ore, in partea dreapta a parterului, pe baza buletinului si a chitantei de achitare placute inmatriculare.

Pentru permis, actele se depun la etajul 1 in partea stanga, unde se si realizeaza poza, si se ridica tot in aceeasi partea, in 2 ore, de la alt ghiseu, pe baza buletinului.

Toata treaba a durat cam jumatate de zi. Am plecat la 9 de acasa si am ajuns la ora 15. A durat foarte mult la inmatriculat, pentru ca erau foarte multe persoane. Am stat la rand cam 2 ore si apoi inca 2 ore sa le ridic. La permis in 15 minute am facut poza si a mai durat 2 ore sa il ridic. Cel mai bine se lasa loc la numere, dupa care se merge la permis.

Spor la treaba si sa ne auzim Bucuresteni. :lol:

Re: Inmatriculari

#7
Confirm ce scrie Trak-X mai sus, cu urmatoarea mentiune:
- la punctul 3: la noua primarie nu am mers cu niciun fel de act pentru ca mi-a venit dosarul masinii prin posta de la primaria de unde am radiat-o. Aici am platit doar impozitul pe restul anului si am luat acea viza pe fisa de inmatriculare.
アジアのモーター

Re: Inmatriculari

#8
iuliancro scrie:Confirm ce scrie Trak-X mai sus, cu urmatoarea mentiune:
- la punctul 3: la noua primarie nu am mers cu niciun fel de act pentru ca mi-a venit dosarul masinii prin posta de la primaria de unde am radiat-o. Aici am platit doar impozitul pe restul anului si am luat acea viza pe fisa de inmatriculare.
Am uitat sa precizez. Asigurarea si rovinieta, in cazul in care mai sunt valabile, pot fi schimbate pe noul numar de inmatriculare. Pentru asigurare, la firma care a realizat-o, se face o anexa, iar la rovinieta se face schimbarea la Gara de Nord, la Registratura. Asigurarea este gratuita, iar rovinieta se plateste o taxa de 50 ron parca (nu mai putin de 50 sigur).

Re: Inmatriculari

#9
Trak-X scrie:
iuliancro scrie:Confirm ce scrie Trak-X mai sus, cu urmatoarea mentiune:
- la punctul 3: la noua primarie nu am mers cu niciun fel de act pentru ca mi-a venit dosarul masinii prin posta de la primaria de unde am radiat-o. Aici am platit doar impozitul pe restul anului si am luat acea viza pe fisa de inmatriculare.
Am uitat sa precizez. Asigurarea si rovinieta, in cazul in care mai sunt valabile, pot fi schimbate pe noul numar de inmatriculare. Pentru asigurare, la firma care a realizat-o, se face o anexa, iar la rovinieta se face schimbarea la Gara de Nord, la Registratura. Asigurarea este gratuita, iar rovinieta se plateste o taxa de 50 ron parca (nu mai putin de 50 sigur).
Apropo de rovinieta, mi se pare o imbecilitate si o mare nesimtire sa platesti pentru ca sa-ti fie transferata pe noul numar, avand in vedere ca proprietarul e acelasi, masina e aceeasi si este si seria de la sasiu pe vechea rovinieta. Trebuie sa platim ca o cucoana care probabil linge plicurile cu amenzi sa-si rupa putin din timpul ei pretios sa updateze baza de date cu noul numar...abuz!!! Decent mi se parea sa-i instiintezi cel mult printr-un mail, asta in cazul in care politia nu are chef sa le trimita o adresa pe zi cu masinile care si-au schimbat numerele in conditiile neinstrainarii masinii.
アジアのモーター

Re: Inmatriculari

#10
va salut pe toti vreau sa imi iau si eu un matiz din 2004
altul decat cel pe care il am
este innmatriculat in romania cat ma costa sa il trec pe numele meu ?
Ultima oară modificat 04 Aug 2012, 13:19 de către Mustang, modificat 1 dată în total.
Motiv: trek trek trek?!

Re: Inmatriculari

#11
bogdan scrie:va salut pe toti vreau sa imi iau si eu un matiz din 2004
altul decat cel pe care il am
este innmatriculat in romania cat ma costa sa il trek pe numele meu ?
Citeste postul meu de mai sus. Aduna si tu sumele si o sa vezi cat te costa.

De asemenea, te rog, corecteaza-te singur. Nu mai folosi limbaj de Messenger.

Re: Inmatriculari

#12
Mesaj pentru toti colegi care vor sa isi cumpere masina , de pe data de 1 septembrie intra in vigoare taxa de poluare , cine isi cumpara matiz va plati in jur de 500 euro ,taxa de poluare . :shock: :shock: :shock:

Informatii inmatriculare

#13
Buna . cat mar consta sa imi inmatriculez masina pe numele meu . mar interesa ce taxe trebuie platite si ce acte am nevoie si pe unde ar trebuii sa umblu ca sa o pot inmatricula . cateva delii despre masina anul de fabricatie 2002 , itp pana la sfrasitul anului si ultima inmatriculare este pe 29.05.2007 este prima mea masina sunt si incepator si nu prea stiu ce trebuie sa fac si pe unde sa umblu sunt din Barlad multumesc frumos
Ultima oară modificat 21 Apr 2013, 09:01 de către Mustang, modificat 1 dată în total.
Motiv: Avertisment emis: incalcare regulament, pct. 2.d.

Re: Inmatriculari

#14
-Taxa certificat inmatriculare (talon) la CEC
-Identificare la RAR
-RCA pe numele tau
-Luare in evidenta la circa financiara pt impozit
-Timbru mediu

Cam cu astea trebuie sa te duci la politie pt inmatriculare, daca trebuie ceva in plus nu stiu.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron