Air Ride Matiz

#1
Salut baieti,zilele astea am trimis un mesaj baietilor de la Air Ride Romania sa vad cat m-ar costa sa pun un air ride pe matiz.Ei au raspuns cu urmatorul mesaj:
Buna ziua,
Kitul standard se compune din :
- perne montate pe amortizoarele fatza/spate
- compresor electric - Viair
- 2 ceasuri de presiune - Viair ( pentru presiunea din perne si pentru presiunea din butelie) -
- butelie 11 l - Viair
- senzor de presiune electronic
- bloc de valve + furtune + fitinguri - SMC
- unitate wirelles + telecomanda - unitate de purificare a aerului (dezumidificator) - Viair/SMC
- 2 butoane interior
- spray de verificat scurgeri aer
- valva de sens
- transport.
Pretul este de 1800 euro, montajul costa aprox 200 euro. Kitul se livreaza in aproximativ 6 saptamani de la comanda iar montajul se face in 3-4 zile.

numai bine!

Eu zic ca pt cei care vor din MATIZ o masina dupa care sa intoarca si posesorii de Porsche,Ferrari capul,se merita investitia,un bun exemplu este mareo cu al sau bolid,care te da pe spate la cum arata plus ca si el va urma sa isi puna Air Ride;)
Obsesia pentru carbon

Re: Air Ride Matiz

#2
Eu cand am intrebat mi-a cerut 1450 euro,in plus nu ai luat in calcul ca trebuie sa trimiti amortizoarele tale,si daca ai stock,si o sa lasi masina jos de tot,si o sa faci asta,de aceea ma gandesc ca iti cumperi airride,o sa iti bata telescoapele,find prea lungi,trebuie scurtate,cu ocazia asta ar fi frumos sa le si intaresti,sa nu mergi cu o barca. Alti bani,alti distractie.

Strang bani,si pe viitor,caut si ma documentez,trebuie sa fie si mai ieftin pe undeva,prin Ungaria sigur.

Re: Air Ride Matiz

#3
Tinand cont ca am acest sistem pe masina..presupun ca pot raspunde nu?

Imi dau seama cu cine ai vorbit si RECOMAND.

PRetul acolo se invarte.( Mareo probabil tu ai intrebat acum ceva timp) atunci erau mai ieftine, dar acum au multe piese super profi care au crescut si pretul.

Butelia de 11L nu o recomand, cereti de 20L. Cu ce-a de 11L nu puteti decat sa va ridicati/coborati si inca jumate de tura sus si atat.

Exista si in alta parte mai ieftin mai tra la la, dar la fel nu recomand, de ce am motivele mele( nu au treaba cu persoana) ci doar calitatea, am vazut si air ride luat cu mai putin si iti blestem zilele..fara flex nu au montat si eu am montat fara sa TAI nimic, potrivire 100%( mai rar) tinand cont ca este singura masina din RO cu asa ceva si primult kit facut ce acea persoana.

Amortizoarele( nu sunt incluse in pret) deci trebui sa le cumparati( de preferat NOI, puteti air ride pe janghine?)
Mareo, nu ai treaba cu scurtatul intaritul etk, se ocupa baieti. Tu doar iti alegi cum vrei, cat etk. La mine a coborat suport la perna( arc) cu 5cm mai jos si au intarit amortizoarele pentru ca la blana jos masina sta pe traseul de la evacuare:)

Daca mai doriti si alte informatii va pot ajuta din ce am observat/intampinat eu.

Numai bine!

http://img29.imageshack.us/img29/3461/zo96.jpg
Matiz SE/Vectra B Cameleon with Air Ride suspension( show car)/Vectra B2 sport caravan/Opel Frontera 3.2/Opel Tigra 1.6/..

Re: Air Ride Matiz

#4
Revin pentru interesati:

Daca vrei sa dati o fuga la show-uri auto cu suspensia si sa aratati ca aveti, nici butelia de 20L nu prea ajunge. Timpul de incarcare al unui compresor este cam maricel, deci cel mai bine ar fi 2 compresoare( eu trec pe 2).

Va mai tin la curent cu ce probleme ma intampin in legatura cu aceasta suspensie!
Matiz SE/Vectra B Cameleon with Air Ride suspension( show car)/Vectra B2 sport caravan/Opel Frontera 3.2/Opel Tigra 1.6/..

Re: Air Ride Matiz

#5
pustiu_pst scrie:Revin pentru interesati:

Daca vrei sa dati o fuga la show-uri auto cu suspensia si sa aratati ca aveti, nici butelia de 20L nu prea ajunge. Timpul de incarcare al unui compresor este cam maricel, deci cel mai bine ar fi 2 compresoare( eu trec pe 2).

Va mai tin la curent cu ce probleme ma intampin in legatura cu aceasta suspensie!
Poti sa cumperi unul mai sanatos,nu neaparat sa pui doua.

Re: Air Ride Matiz

#6
Depinde ce inseamna sanatos.
Al meu umple butelia de 20l cam in 3 minute ajunge la 11 bar, aproximativ

Acum daca exista altul pentru 12V care sa bage mai repede nustiu, eu am ales versiunea cu doua, prefer 2 de renume decat unul No Name

Posibil sa existe pentru 24V, dar nustiu cat de bine faci instalatiei sa ai 2 transformatoarea de 12-24V pe masina functionale in acelas timp.

Oricum orice ar fi, un sistem AIR ride facut special pentru masina ta si nu din bucati merita fiecare cent!
Matiz SE/Vectra B Cameleon with Air Ride suspension( show car)/Vectra B2 sport caravan/Opel Frontera 3.2/Opel Tigra 1.6/..

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron