Evacuare Sport

#1
Sunt hotarat sa schimb evacuarea la buburuza,vreau sa o fac sa sune si ea a masina dar m-am lovit de cateva probleme:
1.Pe o raza ce aproximativ 100 de km nu am gasit pe nimeni in stare sa imi faca asa ceva(pana la bucuresti ca acolo sigur se gaseste)
2.As vrea sa o schimb de la racordul flexibil si vreau sa stiu daca este vreo problema??
3.Cunoaste-ti pe cineva care face asa ceva sa ma puneti si pe mine in legatura cu el??
4.As putea sa-i pun ceva aftermarket fara prea multe modificari??


Astept sfaturi si idei.......
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Evacuare Sport

#2
Sfatul meu, e sa te duci la cineva care stie ce face, se poate face foarte usor evacuare sport pe matiz, dar trebuie sa ii pui toba aftermarket pe latimea masini si sa o lasi sa iasa putin in jos, nu o sa iti intre nici o toba pe lung, dar te mai sfatuiesc ceva, nu face ceea ce vrei sa faci, eu 1 an jumate am mers cu evacuarea sport si ma durea capul foarte tare + ca buburuza nu este antifonata din fabrica foarte mult, asa ca daca vrei sa faci chestia asta gandeste-te sa pui si un antifon....cat de cat, pentru ca la un moment dat o sa vrei sa faci acelasi lucru ca si mine, adica sa schimbi evacuarea sport cu una normala....

Re: Evacuare Sport

#3
Eu as vrea ceva putin mai mare decat cea de fabrica nu sa sune exagerat. Ma intereseaza sa sune o idee mai gros decat toba de fabrica pentru ca la cea stock ai impresia ca se aude motorul mai tare ca ea. :D
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Evacuare Sport

#4
Salut ! aveti grija ce evacuare va pune-ti. Pentru ca la drum lung este foarte deranjant, sunetul acela puternic in masina, atat pentru tine cat si pentru cei care se afla in masina cu tine. Trebuie o evacuare speciala ,care scoate sunet sport numai la anumite turatii, ma refer sa nu se auda tare la 90 km ca nu ii vad rostu.O toba buna se aude sport de la 3700 turatii in sus. Respect

Re: Evacuare Sport

#6
fi atent . am avut eu traseu sport de la racordul flexibil pana la evacuare , am avut toba cu silencer si am pus-o transversal pentru ca nu incape din cauza la panarama aia de punte ca e joasa rau si te anunt de acum eu am avut toba sport pe ea m-a ajuns undeva la 2 mil 200 toba si 4 milioane traseul cu sudat prins etc , prima data am avut traseul pus doar fara finala adica inox pana la catalizator si mi-a rupt racodrul flexibil deoarece pusa transversal imi juca cu tot cu prindere si avea centrul de greutate mare pe o parte , plus ca daca aveam 3 persoane in spate imi atingea urat, bine astea nu sunt probleme majore . Continui. am schimbat racordul flexibil mi-am pus de golf 3 care a venit superb numai ca m-a mai indoit si acolo la bani , dupa care am scos si catalizatorul , ca sunet pot doar sa iti spun ca am mers din 8 luni de zile cat am avut toba pusa 6 jumate numia cu silencerul pus pentru ca daca scoteam silencerul pe o raza de 100 de m ma auzeai cum veneam eu cu "cutia de lapte", da de auzit se auzea superb , sunet gros era diferentiat de alte masini numai ca , cum au spus mai sus si alti utilizatori la drum lung te rupe ( cu silencer nu prea te streseaza dar tot se aude tare ) . Oricum se uita lumea astepta sa iasa dupa colt vreoun porche si iesesam eu ... daca vrei sa iti faci ceva frumos te duci it ifaci traseu de la motor inox frumos la pilot sau o frima buna pentru ca la pilot la noi in oras folosesc prin indoire nu sudare si iti regleaza ei sunetul dupa cum vrei sa se auda si la cate ture , dar costa ceva (cred ca pana in 10 milioane daca nu mia mult nu stiu sigur). Eu mi-am gasit toba sport cu silecner iarasi sa imi pun e una mica rau de tto speciala pentru masini la 3 milioane cu tot cu montaj e din inox incape perfect la matiz , nu se aude tare , numai ca sunt din constanta.

O sa ai ceva de citit , dar crede-ma decat sa dai 2 milioane pe o toba si inca 3 pe montaj si dupa 4 luni sa iti bagi si sa iti scoti ca t-i s-a acrit de ea mai bine strange frumos bani fa-ti ceva la o firma buna omologata n-ai probleme cu rarul si se aude si frumos , in sensul ca mergi la drum lung sa nu se auda sa te arunce din matiz. Gandeste-te ca matizul are o tabla foarte subtire si cu antifonul si insonorizatul sta mai mult decat prost. Crede-ma mai gandeste-te.
http://facebook.com/AutomotiveStickers

Re: Evacuare Sport

#10
Se poate monta toba sport pe matiz extrem de usor, sa arate frumos/practic..nustiu de unde bombele ca trebui pus pe transversala, ca trebui taiata jumatate de masina. Am avut toba sport si nu este mare ingeniozitate. Daca ai nevoie , lasi un p.m. si te trimit in Bucuresti la cineva de o pune exact cum vrei si unde vrei, si in torpedou daca doresti :))
Matiz SE/Vectra B Cameleon with Air Ride suspension( show car)/Vectra B2 sport caravan/Opel Frontera 3.2/Opel Tigra 1.6/..

Re: Evacuare Sport

#15
Super laurentiu :) asta e efectul :)) dar totusi... vorbim aici de un motor de 51cp, si 800cmc...chiar zilele trecute a trecut pe langa mine prin sebastian, o celica rosie, turbo, se auzea blow-off-ul superb, cred ca la 2-3 secunde dupa ce a trecut hop-urile liniei de tramvai nu l-am mai vazut... dar flacari tati, nu gluma :)))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron