BOV

S-a gandit cineva sa puna Blow off valve pe Matiz? Eu am vazut ca are cineva pe o Octavia de 1.6 si suna tare interesant. Am cautat pe net si am vazut ca nu sunt foarte scumpe... adica incep de pe la 250 lei.

PS: sper sa nu jignesc pe nimeni, dar Blow off valve este o supapa ce permite aerului sub presiune, aflat in traseul de admisie in momentul accelerarii, sa iasa atunci cand motorul nu mai este accelerat. Ceea ce inseamna ca e la masinile cu turbina, de aceea intrebam daca se poate pune si pe Matiz. Imi place fasaitul ala :D
アジアのモーター

Re: BOV

Pai de ce sa dai 250 de lei cand poti sa dai vreo 50 de lei din cate stiu pe o piesa care imite exact acelasi sunet si se monteaza la toba finala unde ies noxele mai exact :D

Re: BOV

Acel 50 de lei e un soi de fluier care nu imita nici pe departe sunetul BOV-ului.

Din pacate, acest lucru nu se poate monta pe motoare aspirate, dar exista alternativa FakeBOV care se monteaza (nu stiu cum) pe masina si se aude exact ca un BOV real, doar ca nu imbunatateste cu nimic performantele. Din ce stiu e destul de scump si greu de gasit.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro