Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#1
Buna ziua , de abia de anul trecut m-am apucat de ceva modificari la matizucul meu , care este din 2006 , modelul S , cel mai chel model :( , dar la care i-am mai adus ceva completari , am schimbat fetele de usi , de la modelul SE , am pus geamuri electrice ; si vreau sa imi pun lumina albastra in bord cu ace rosii , sa pun faruri de ceata ce sunt jos in spoiler , mentionez ca nu avea modelul meu si sa fac si sa functioneze , si mai am , dar o sa le fac asa mai incet , deeeee bugetul meu care nu prea e generos :( , aaaaaa si am uitat sa va zic ma cheama Valy , si sunt din Timisoara , si sunt noul membru din club din septembrie
Fişiere ataşate
1442139738799.jpg
1442139738556.jpg
DSCN0922.JPG
1442139737052.jpg

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#2
Salut...
De unde sa incepem...
1. renunta la ornamentele alea de pe aripa, sub lucasuri.
2. renunta la pseudopriza de aer de pe capota.
3. vopseste bara in o singura culoare (cea predominanta a masinii) - plasa din bara o poti face neagra.
4. vopseste bratele stergatoarelor in negru.
5. vopseste jantele in culoarea neagra sau gri, chiar si negre cu buza rosie arata bine
6. elimina eleronul de pe haion.
7. semnalele din bara lasa-le originale sau afuma-le complet - la fel si cu stopurile
8. vopseste la loc masina in culoarea din talon, cea predominanta.
9. elimina ornamentul de pe haion, la imbinarea cu bara spate.

Masina e foarte sorcovita.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#5
Imi place ca sunteti glumeti si haiosi , mersi pentru sfat Mustang , asa am si facut , si ca atare voi venii si cu poze , sfaturi si sugestii constructive astept de la voi , intradevar doar o singura culoare e mai fain , asa am sa fac , dar mai dureaza putin . Am dat jos eleronul vechi si am pus un eleron original , si am vopsit barile fata si spate . Intrebare , daca fac stopurile fumurii , nu trebuie sa ma duc la RAR sa le omologhez ? , nu se leaga politia de mine ?
Fişiere ataşate
matiz modificat 1.jpg
Matiz modificat.jpg

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#6
Pai daca le-ai afumat deja parțial,si nu pot spune că e frumos, nu cred ca ai cum sa le mai aduci la starea originală decat daca pui unele noi.

Omologare nu poti face pt stopuri smoked. Nu ti se va da accept si pe langa asta, daca te loveste cineva din spate, si stie bine legea te poate scoate vinovat pe motiv ca nu a vazut ca tu ai franat din cauza afumarii stopurilor. Politia ii va da câștig de cauza. Tie iti va lua talonul si rcaul tau il va despagubi pe vinovatul de accident (cel putin moral vinovat). De altfel pt stopurile smoked iti poate lua si talonul, un agent mai zelos, dar care are de departe legea de partea lui.

Fa-o in o culoare pe toata si renunța la sorcovelele de jante albastre.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#7
Dat jos aeroterma , curatata si unsa ; era foarte prafuita , acum pe treapta unu merge , cum mergea inainte pe treapta trei , sunt foarte multumit , ca am reusit sa rezolv problema asta ;si am pus si o sita de sarma pentru impuritati , la imbinarea tubulaturii flexibile si partea spre aeroterma; si vin si cu poze , unde am dat gaurile pentru a pune oglinzile laterale cu reglaj
Fişiere ataşate
IMG_20160927_154213.jpg
IMG_20160930_230306.jpg
IMG_20160930_230343.jpg

Incet dar sigur !

#8
Ce ziceti, e o idee buna sa ai pun prelungire fata de golf 3 , cu mici retusari , ar sta bine ? , apropos , mai am una , cine mai vrea , e noua si o dau ieftin ; deci merge sa pun pe matiz ?, am vazut ca si altii mai au , dar nu am vazut pe forum , atasez niste poze cu bara , si cu partile care se prind de bara ; astept parerea voastra ,
Fişiere ataşate
DSC03379.JPG
DSC03381.JPG
DSC03384.JPG
DSC03382.JPG

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#10
deci fii antena cum sta treaba...orice modificare facuta si care nu este conforma cu originalul, adica si daca pui un bec smecher, aduce dupa sine amenda. Poti pune daca vrei bec H4 la faruri cu tenta albastruie...asta este permis...am vorbot personal cu politia. Deci daca ai banuti da-i bice si fa modificari mai ales vizibile. Ramin la parerea mea ca masinuta asta a fost facuta asa si asa merge cel mai bine. Pune piese noi si te tine mult si bine.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Masina mea inca este pe cale de schimbare !

#12
Acest aspect nu il intereseaza pe nenea politistu'...
Adica ma refer la faptul ca ai putea ramane fara talon din cauza acelei buze ...exclus.

Au mai fost colegi pe forum care au avut prelungiri de bara si nu au avut absolut nici o problema.
Apropo... nu influenteaza negativ aerodinamica si consumul.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori