Aceasta sectiune este dedicata prezentarilor de masini (fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii - neatasarea unei fotografii la maxim 3 zile de la postarea topicului de prezentare are ca efect stergerea acestuia. Incepand cu 20.11.2014, publicarea numarului de inmatriculare NU este obligatoriu la deschiderea unui topic nou de prezentare, asadar puteti denumi topicul cum doriti.

Discutiile legate de consum, probleme tehnice, service-uri, nemultumiri, etc, vor fi postate la sectiunile dedicate.

El Matador

#1
Hello!am sa incep cu ”povestea” cum am primit masina.Dupa ce am implinit 18 ani,am terminat scoala, am luat permisul,totul frumos dar nu aveam masina.Am incercat sa strang bani,dar nimic.Intr o zi norocul a batut la usa :D :)) O verisoara voia sa isi dea matizul la rabla.Bunicul avea la tara o dacie (1310 sau 1300) nefunctionala,asa ca m am gandit sa vorbesc cu verisoara si sa dau dacia la rabla iar ea sa imi dea matizul.A fost de acord :D Iar pe 09.06.2017 mi a dat masina (actele nu sunt inca gata,mai dureaza cam o luna pana le terminam).
Masina-Matiz E SUNROOF ROSu,Euro4 din 2008,apox.144000km-si i am pus numele EL MATADOR :D
Masina nu este intr o stare chiar ok,are muulte pete de rugina,stopul spart,cateva infundaturi in caroserie,martorul check eng. in bord,am cateva lucruri pe parte mecanica de schimbat la ea.Interiorul este ”chel” nu are AC,nu servo,radioul e din ”1900toamna”,masina murdarica,chederele ”mancate” unul de langa parbriz sta sa cada :)),bara spate distrusa (e prinsa in soricei care la randul lor sunt rupti) :)),balamaua de la capota e rupta si are 3 tipuri de antigel in rezervor.
Acum micile mele planuri(momentan):
-rezolvat problemele cu rugina
-rezolvat probleme mecanice(am dus o in service intr o saptamana ar trebui sa fie gata)am de schimbat rulment spate dreapta,culisante fata dreapta,placute si discuri de frana,simering vibrochen,axa cu came,sonda landa,distribuitie,curea alternator,filtre,si schimbat antigel.
-schimbat huse(am comandat un model pe crem de pe epiesa,costa aprox.170lei)
-schimbat jante sau macar vopsit(cu negru)
-schimbat fete usi si vopsit portiunea centrala cu crem
-schimbat anvelope (toate cele 4 anvelope sunt din ani diferiti :)) + cand i am facut presiunea dupa ce am luat o de la tipa respectiva avea 2.6bari pe roata spate stanga,2.5 pe spate dreapta,2.0 fata stanga,2.3 fata dreapta :))
-schimbat covorase(crem PVC)
-folii 5% transparenta fata,spate,luneta
-MP3 player si boxe sony
-bara spate si fata rosie(am gasit la dezmembrari cu 150leibuc)
-led-uri sub bord sub scaunele din spate,in porbagaj si sub usi(le am comandat de pe alliexpres-5m de led aprox.5euro)
-becuri rosii pentru bord
Momentan asta este tot :D daca imi mai vin idei o sa le notez
Fişiere ataşate
exterior before (3).jpg
exterior before (4).jpg
far before after.jpg
exterior before (1).jpg
exterior before (2).jpg
interior before.jpg

Re: El Matador

#2
Bine ai venit in club.este ceva lucru la masina,usor si in timp se rezolva toate.prioritară este rezolvarea ruginii si pe urma mecanica.restul de îmbunătățiri pot astepta.acum depinde si de bugetul disponibil.

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk

sa fie in bafta ta prietenas.

Re: El Matador

#5
Rugină trebuie facuta pana vine vremea rea.daca nu este facuta si apuca sa treacă iarna peste ea,urmările vor fi grave.

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk

sa fie in bafta ta prietenas.

Re: El Matador

#6
maseluta scrie:
17 Iun 2017, 01:21
Rugină trebuie facuta pana vine vremea rea.daca nu este facuta si apuca sa treacă iarna peste ea,urmările vor fi grave.

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk
Ok,o sa incerc sa ma grabesc putin.Dupa ce termin cu bac ul si admiterea ma apuc.
Ma gandeam ca as putea dupa ce rezolv cu rugina sa o vopsesc integral visiniu sau sa o las cu aceeasi culoare dar sa pun stickerbomb pe usi.Sau o alta varianta:mi ar placea sa o fac verde❤️ Ai idee ce demersuri trebuie facute si daca m ar costa mult sa o trec verde in talon?

Re: El Matador

#7
Sfatul meu este sa o faci culoarea ei din talon daca o vopsesti.poți folosi o alta nuanta a culorii de baza daca ti neaparat.schimbarea culorii implica mers la rar,trecut in cartea masinii,politie schimbat talon.sincer nu merita nici financiar si nici ca timp irosit.cat mai aproape de starea de baza,asa cum a iesit din fabrica este mult mai ok,fara "tuning" de prost gust.

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk

sa fie in bafta ta prietenas.

Re: El Matador

#8
Mici modificari 😊
Mai urmeaza led uri sub bord,led uri in bord rosii,stickerbomb pe oglinzi si capacul de la rezervor,boxe sony,geamuri fumurii spate si luneta,vopsit bara fata si spate cu rosu,posibil si sigla si numele cu negru.
Ce parere aveti de eleroane?Am vazut cateva matizuri cu eleron pe spate si mi s a parut ff dragut cum se vede.
Schimbarile facute pana acum:
Bara spate
Stop stanga
Bucata de tabla de sub stop schimbata(era infundata rau)
Fete usi schimbate
Huse crem scaune
Covorase crem
Banda rosu metalizat in bord
Mp3 Sony
Anvelope vara Matador
Vopsit jante+capace
❤️Si am rezolvat probleme pe parte mecanica.Mai raman cele cu tinichigeria.
Fişiere ataşate
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg

Re: El Matador

#9
Matilda scrie:
15 Iun 2017, 23:54
Multumesc!vineri rezolv partea de mecanica,costa 15mil.Iar in toamna o sa incerc sa rezolv si cu rugina.😀
Mi se pare o suma mult prea mare 1500 ron pentru rezolvarea partii mecanice...(pentru ce ai tu de facut la masina)
Jumatate din suma iti era suficienta (piese + manopera)..
Plus de asta, timpul de lucru " o saptamana " :o Da-o draqu ca nu.i racheta...o zi era suficienta.

Oricum, bine ai venit in MatizClub. Te asteptam si la intalniri ;)
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: El Matador

#10
T U D O R scrie:
11 Iul 2017, 08:55
Matilda scrie:
15 Iun 2017, 23:54
Multumesc!vineri rezolv partea de mecanica,costa 15mil.Iar in toamna o sa incerc sa rezolv si cu rugina.😀
Mi se pare o suma mult prea mare 1500 ron pentru rezolvarea partii mecanice...(pentru ce ai tu de facut la masina)
Jumatate din suma iti era suficienta (piese + manopera)..
Plus de asta, timpul de lucru " o saptamana " :o Da-o draqu ca nu.i racheta...o zi era suficienta.

Oricum, bine ai venit in MatizClub. Te asteptam si la intalniri ;)
Mersi,de abia astept sa particip!😊
Tu te ocupi de partea mecanica a matizurilor?
Mi s a aprins again martorul check in bord si la constatare mi a zis ca e de la senzorul axa cu came.Si ar trebui sa il schimb.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori