Usa fata de vopsit

#1
Buna ziua,
Am un matiz de culuare alb care are usa drepata fata ruginita.
Pentru a rezolva problema am cuparat o usa second hand de alta culoare (gri) + vopsea cu intaritor.
As dori sa stiu ce rol are intaritorul si ce operatii trebuie sa mai fac pana la vopsire.
Multmesc anticipat.

Re: Usa fata de vopsit

#2
Daca ai primit vopseaua cu intaritor, atunci intaritorul se pune in vopsea inainte de a vopsi. Citeste pe ambalaj, trebuie sa scrie. Intaritorul are rolul de a face vopseaua mai dura, deci mai rezistenta. Unii folosesc vopsea fara intaritor si pun intaritor doar in lac, cred ca depinde de vopseaua folosita.
Ai grija la cantitate, de regula cutia de intaritor este mai mica si daca a venit impreuna cu vopseaua se pune toata cutia de intarior la toata cutia de vopsea. Bine ar fi sa cauti pe internet la producatorul intaritorului ca sa vezi care este reteta de preparare.

Daca usa este in stare buna, atunci trebuie sa o matuiesti cu smirghel de 1000-1200, sa dai 2 starturi de grund, apoi 2-3 de vopsea si la sfarsit 2-3 de lac.

Daca e indiota, ruginita etc, atunci trebuie sa iei si un chit de finisaj + un chit normal (doar daca ai adancituri mari pe arii mai mari) + un grund filler (grund mai gros care acopera imperfectiunile ramase dupa chituire) si sa le folosesti pentru a acoperi imperfectiunile + smirghel dupa cum scrie mai jos. In acest caz iti va mai trebui smirghel de 80 sau 120 pt chitul normal si un smirghel de 300-400 pentru chitul de finisaj. Dupa smirgheluirea chitului normal si a celui de finisaj aplici fillerul, apoi il smirgheluiesti si pe el pana la o finisare buna, apoi treci la smirghel de 600.
In final smirgheluiesti toata usa cu 1000-1200 la fel ca in cazul in care usa e in stare buna si continui cum am scris mai sus.

Sa nu uit - smirgheluirea chitului se face uscat, iar dupa aplicarea fillerului se poate face umed. Important este sa smirgheluiesti umed cu cel de 1000-1200 pentru a-i permite alunecarea si a nu zgaria vopseaua veche.

Si neaparat sa iei o cutie de degresant pentru a degresa suprafata inainte de a chitui si inainte de a aplica grundul (dupa ce ai terminat de smirgheluit).
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori