Lipire cheder

#1
Buna seara, odata cu venirea frigului, au aparut problemele. Astazi cand am deschis usa stanga fata, s-a dezlipit chederul din partea de sus a usii. M-am uitat acolo nu are nici-o sina de care sa fie prins si nici urma de solutie de lipit. Acum as vrea sa imi spuneti si mie cum si cu ce pot lipii acel cheder la loc. Mentionez ca am un silicon negru pentru chedere dar nu cred ca este potrivit pentru acel cheder.

Re: Lipire cheder

#2
Din ce am auzit, poxipol-ul sau poxilina ar face treaba buna dar trebuie sa degresezi foarte bine ambele suprafete ce urmeaza a intra in contact cu una din cele doua variante de mai sus.

Bafta.

Pe viitor nu mai trage de usi cand sunt inghetate "bocna". Cu o sticla de apa (nu calda) toarna de-a lungul chederului inghetat si v-a fi ok.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Lipire cheder

#4
Pe frigul asta nu prea e recomandata apa calda.
Se gaseste pe la tarabele din piata (in Obor de ex. pentru bucuresteni) sticlute cu silicon, la 5-6 lei, de consitenta mierii de albine. Cu o carpa moale aplicati acel silicon pe chedere si nu veti mai avea probleme.
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Re: Lipire cheder

#6
Da, chestia cu lipitul intervine doar atunci cand ai rupt chederul si nu vrei sa-l inlocuiesti cu totul..
Altfel atat chederul cat si suprafata de contact de pe usa sunt prevazute cu nervuri de montaj. Nervurile chederului intra prin presare in nervurile de montaj de pe usa iar in cele din urma se fixeaza intr-un fel de clipsuri pe rama portierei.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Lipire cheder

#8
Chederul are niste clipsuri de plastic cu care se prinde din 20 in 20 cm pe cadrul usii. Daca s-a rupt unul din clipsuri sau chederul din clips, atunci va atarna intr-adevar. Trebuie sa cumperi altul, nu prea ai cum sa-l repari. Poti incerca sa iti confectionezi tu un clips cu un T mai lung care sa intre mai mult in cheder, alta solutie nu prea vad.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator