Clema

#1
Salutare tuturor. Stie cineva cum se numeste clema din imagine? La mine lipseste cu desavirsire, nu ca nu ar merge si fara dar daca se gaseste as lua una sa o pun la locul ei....Multumesc!
Respect!...pentru ca imi pasa.
Fişiere ataşate
clema1.jpg

Re: Clema

#4
Tine pe pozitie(fixa) supapa PCV si implicit furtunul ramificat dinspre radiator.
Nu lasa sa se incline in jos si chiar sa iasa (din cauza temp.) supapa PCV din furunele la care este conectata.
Am intalnit cazuri in care supapa era iesita cam jumatate dintr-o parte si din cealalta tocmai ca nu avea ce sa o sustina intr-o pozitie fixa.
Eu as recomanda totusi daca se poate sa se monteze acea sustinere din tabla. Dar in anumite cazuri,lipsa ei nu constituie o problema.
Depinde de consistenta furtunelor si cum se "muleaza" acestea pe supapa.

O zi buna.
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/

Re: Clema

#5
Multumesc! Am intrebat si la magazin si nu au avut niciodata asa ceva. Cred ca o sa improvizez una, sau mai simplu o sa folosesc doi "soricei" din plastic.
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Clema

#6
sincer,nici nu stiam de existenta acelei cleme.apropo de asta.exista un fel de clema care se prinde pe cutia de viteze cu un surub si sustine pe pozitie cablul de ambreiaj.asta am aflat intamplator la o cautare pe site-ul radacini.
sa fie in bafta ta prietenas.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator