Schimbare iluminat bord

#1
Salut. M-am hotarat sa scap de plictisitoarea lumina verde a panoului de bord si a ceasurilor asa ca am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa stiu cum trebuie sa procedez si ce fel soclu trebuie sa aiba ledurile pe care le voi schimba. Astept sfaturi si pareri. Multumesc mult.(sper ca nu am postat unde nu trebuie :oops: )
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Schimbare iluminat bord

#2
Trak-X scrie:Stiu. Dupa multe cautari am gasit tipul de soclu. Se numeste B8,5D. Se pot cumpara bec cu tot cu soclu - am gasit undeva la 3-5 lei .. sau doar becul fara soclu la 1,5 lei.

Nu e reclama, dar este singurul mai ieftin si din Bucuresti pe care l-am gasit pe Okazii: http://www.okazii.ro/catalog/60662694/b ... ml#galerie . Am gasit si pe Xenonline.Ro la 6,25 ron. De la ei am mai luat si am fost relativ ok. Livrarea se face langa Spitalul Pantelimon. E super de treaba omul si are marfa multa. Eu nu am fost foarte multumit de ele din cauza masinii. Le luasem pentru un Opel Astra G si are o folie pe kilometraj (pe interior, verde-galbuie), ce impiedica lumina sa iasa si nu vedeam nimic. Daca puneam verzi se vedea foarte bine.
Ai 3 W5w de pozitie si restul cele de mai sus. Eu ma schimbat doar cele din bord. O sa vezi ca iti da nuanta respectiva pentru ca ai niste masoanele de cauciuc albastru peste bec, Daca le dai jos ramane lumina galbena normala. Nu e mare lucru. Ai grija cand scoti kilometrajul pentru ca e cablul de kilometraj prins de bord si o sa te chinui putin. in rest ai 6 suruburi de dat jos. 5 la kilometraj si 1 in cutia de sub casetofon.

Ai grija la becurile mici, pentru ca sunt 2 marimi. Unele mai mari si automat unele mai mici :D.

Re: Schimbare iluminat bord

#4
Momentam as vrea sa le schimb doar pe cele din bord pana le gasesc pe cele mici. Pot sa pun leduri de pozitie cu 5 smd? Am la pozitiile fata si mi se par ca au o imprastiere a luminii foarte buna(doar sa incapa acolo).
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Schimbare iluminat bord

#6
CZR scrie:De incaput incap, dar sa nu fie prea puternice.
Eu am pus din asta, nu prea scump, nu bate prea tare, nu bate prea incet.
Imagine
Eu vreau sa le fac albe pentru ca si masina este alba. Ce pret are unul dinala? Trebuiesc 3 nu??
Poate pui si o poza cu bordul sa vad cum se vede :D .
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Schimbare iluminat bord

#10
La bord sunt 3 becuri T10 (de pozitie)
La aeroterma sunt 2 becuri T5
Cauti leduri T10 si T5, dar cand le montezi sa ai grija la polaritate
Scoti becurile existente din socluri si bagi ledurile in locul lor
In legatura cu consola , dupa ce desfaci toate suruburile ,trage tare de consola(cand am schimbat eu becurile din bord ,mi-a fost frica ca se va rupe consola daca trag prea tare dar stai linistit e destul de rezistenta,PS trage din partea de jos , de la cutia aia)
Un pont : daca tot dai consola jos , cumpara un spray cu vopsea alba si vopseste-o . 8-)
"Succesuri" :D :lol:

Re: Schimbare iluminat bord

#11
laurentiu scrie:La bord sunt 3 becuri T10 (de pozitie)
La aeroterma sunt 2 becuri T5
Cauti leduri T10 si T5, dar cand le montezi sa ai grija la polaritate
Scoti becurile existente din socluri si bagi ledurile in locul lor
In legatura cu consola , dupa ce desfaci toate suruburile ,trage tare de consola(cand am schimbat eu becurile din bord ,mi-a fost frica ca se va rupe consola daca trag prea tare dar stai linistit e destul de rezistenta,PS trage din partea de jos , de la cutia aia)
Un pont : daca tot dai consola jos , cumpara un spray cu vopsea alba si vopseste-o . 8-)
"Succesuri" :D :lol:
Multumesc Laurentiu am facut comanda de 4 leduri cum a aratat CZR si o sa caut si t5. Referitor la consola,am deja spray-ul alb dar avreau sa vopsesc masina total la exterior si as vrea sa o vopsesc tot atunci sa iasa mai lucioasa asa. ;)
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Schimbare iluminat bord

#12
Azi ma indrumat ala cu coarne sa nu zic altfel sa desfac bordul sa vad ce becuri am de schimbat. M-am apucat eu de treaba am desfacut consola,am desfacut ceasurile am scos becurile am dat membrama aceea de cauciuc de pe ele si le-am pus la loc. Pe urma mi-am indreptat atentia spre panoul de la climatizare am incercat aproape o ora sa scot becurile de acolo dar nu am reusit si pe langa asta nici nu se mai aprind,nu se mai aprind nici becurile de la butonul AC,butonul avarii,butonul reglaj electric faruri si butonul dezaburire. Posibil sa se fi ars?? Pe langa asta nu aveam nici ledurile sa le schimb ca imi vin tocmai marti dar asa este cand te mananca te scarpini. :lol:
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Re: Schimbare iluminat bord

#14
Siguranta, sau, verifica sa nu cumva sa nu fie montate bine. Becurile intra prin rasucire - cele de la consola. Verifica si firele de sub bord. Si eu am patit la fel. Iar despre siguranta, am impresia ca este a 7-a de pe panou. Parca tine si de pozitii daca nu ma insel.

Spor la lucru.

Re: Schimbare iluminat bord

#15
Trak-X scrie:Siguranta, sau, verifica sa nu cumva sa nu fie montate bine. Becurile intra prin rasucire - cele de la consola. Verifica si firele de sub bord. Si eu am patit la fel. Iar despre siguranta, am impresia ca este a 7-a de pe panou. Parca tine si de pozitii daca nu ma insel.

Spor la lucru.
Sigurantele le-am verificat o sa ma uit si de fire pentru ca le-am cam zguduit putin:D.
Singurele care nu se aprind au ramas cel de la reglaj faruri,butonut avarii si climatizarea.
am incercat sa invart in toate sensurile de ele dar tot nu am reusint sa le scot :x .
Multumesc Trank_x
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron