Cine este de vina?

#1
Imagine

Se da un socru (nu de cosmar :) ), o masina (1) cu socrul in ea si o alta masina (2) care iese dintr-o strada laterala cu cedeaza. Acum, situatia e in felul urmator: socrul depasea coloana. Ca pozitie era cam intre liniile de tramvai. Strada nu este marcata, nu exista nici linie continua, nici intrerupta, nimic. Cei de pe "benzile" 1 si 2 i-au facut loc masinii 2 sa iasa si sa faca stanga. Masina 2 nu a vazut masina 1 si l-a busit in usa spate dreapta. Omu' din masina 2 zice ca masina 1 e de vina pt. ca mergea pe contrasens. Eu zic ca de vina este masina 2 pt. ca trebuia sa se asigure la efectuarea virajului la stanga. Din ce stiu eu, legea nu spune "daca faci la stanga te asiguri din stanga si dupa ce ai trecut de axul drumului te asiguri din dreapta". Legea spune clar "te asiguri". Din drepata, stanga, sus, jos, te asiguri astfel incat sa nu se intample evenimente.
Voi ce ziceti? Care-i vinovatul? Aruncati cu pareri!
Money talks. Unfortunattely mine always said "Good bye!".

Re: Cine este de vina?

#2
Deci eu zic asa:cel care avea cedeaza trecerea, clar trebuia sa cedeze, deci orice ar spune ar o parte din vina deoarece trebuia sa fie de 2 ori atent, odata ca avea cedeaza si odata ca masina 1 ii venea din dreapta....mai mult, lovindu-l in partea din dreapta spate e clar ca deja il vazuse altfel il lovea in far in dreapta fatadeci a fost cumva aproape paralel cu masina unu ceea ce ne spune ca deja facuse manevra si era deja in situatia de a ceda trecerea....masina 1, daca tot a facut o prostie trebuia macar sa mearga foarte foarte atent, personal daca eram in situatia lui, mergeam cuo viteza extrem de mica in asa fel incit cel din masina 2 sa poata frina in timp util....ceea ce nu a fost cazul aici. Cel din masina 1 a avut ceva viteza vrind probabil sa depaseasca coloana si sa intre in spatele celui de dupa intersectie. Am fost intr-o situatie similara si politistul a amendat persoana care nu a cedat trecerea si i-a luat carnetul pe 3 luni. Deci si eu as spune ca cel cu cedeaza trecerea e de vina...sa ne inchipuim ca venea o salvare in locul celui din masina 1, atunci ce ar fi spus politia? ca este de vina salvarea?...cel din masina 2 trebuia sa se asigure...asta e parerea mea.

Legea zice ca la schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri, ori , masina nr.1 era deja pe o traiectorie, era deja pe acel drum. Faptul ca masina 2 l-a lovit inspate ne spune clar ca el schimbase directia de mers....
Respect!...pentru ca imi pasa.

Re: Cine este de vina?

#3
Dupa ceva sapaturi si intrebari am ajuns la concluzia ca vina a fost impartita. Socra-miu (masina 1) depasea coloana. Chiar era cu jumatatea stanga a masinii pe contrasens. Masina 2 clar venea de pe cedeaza.
Dar mai e... . Soferul masinii 2 nu avea permis valabil. M-a imbrobodit ba ca nu-l gaseste, ba ca e expirat. Si avea RCA la Carpatica.
Pana la urma am reparat masina mea pe Casco meu cu regres pe celalalt.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Money talks. Unfortunattely mine always said "Good bye!".

Re: Cine este de vina?

#4
Dar de ce nu au mers la politie sau la asiguratorul CASCO? O lamureau foarte usor acolo. Mie mi-au zis clar astia de la CASCO: de fiecare data cand ai accident si nu e vina ta, ori vii la noi, ori te duci la RCA-ul aluia sau la politie. Amiabila facuta pe trotuar poate duce la probleme cu decontarea sau acceptarea dosarului la asigurator.

In cazul de fata dpdv al politiei e culpa comuna si ambii ar fi ramas fara carnet - unul pt depasire coloana, unul pt ca nu s-a asigurat. Dpdv al asigurarilor, masina 2 trebuie sa plateasca dauna masinii 1.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Cine este de vina?

#5
vali82 scrie:Amiabila facuta pe trotuar poate duce la probleme cu decontarea sau acceptarea dosarului la asigurator.
Amiabila facuta nu tine rol de constatare. Astfel, amiabila este facuta pentru a stabili vina cuiva pentru ca asiguratorul sa vada ce s-a intamplat de trebuie sa despagubeasca el. Asta inseamna ca el va face o constatare post amiabila. Problemele cu dosarul de dauna pot exista doar daca este un asigurator care nu doreste sa despagubeasca. Si asta inseamna ca poate fi atacat in instanta.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Cine este de vina?

#6
Dupa cum spuneam mai sus, am rezolvat pe Casco meu cu regres pe vinovat. Nu mai stiu ce s-a intamplat mai departe cu vinovatul. Daca a
Platit el, personal, dat fiind ca nu avea permis cel putin valabil la momentul producerii incidentului sau daca s-a recuperat contravaloarea de la Fondul de Garantare. Cert este ca cei de la Alianz au fost foarte OK. Mi-au rezolvat dosarul si mi-au dat accept de plata in 3 zile. La Meridian in schimb, alta poveste. Mi-au tinut masina o saptamana si cand m-au cjemat sa o iau "uitasera" (?!?) sa imi vopseasca o usa si janta de pe spate dreapta. Asa ca au mai tinut-o vreo 3 zile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Money talks. Unfortunattely mine always said "Good bye!".

Re: Cine este de vina?

#7
Din experienta iti zic asa: Faza cu amiabila poate fi un mare rahat, daca vrea, vinovatul isi poate bate kurul de tine in cel mai frumos fel. Faci amiabila acolo pe loc si nu mai vine la asigurator unde, pentru deschiderea dosarului este nevoie de ambii soferi. Daca va loveste vreun taximetrist, intotdeauna mergeti la politie, aia sunt jmecheriti si stiu fenta asta cu amiabila, iar daca au trecut 24 de ore, nu se mai poate merge nici la politie. Eu il am pe ala care m-a lovit luna trecuta, ramasesem sa facem amiabila si nu mi-a mai raspuns la telefon (de fapt m-a pus pe block). Noroc e ca eu am ajuns la politie in 24 de ore si am dat declaratia. Acum i-au dat deja amenda si cat de curand or sa-i ia si permisul (probabil pe 90 de zile). Legat de situatia de fata, politia dadea culpa comuna, lua ambele permise. Cu amiabila, dadea dreptate celui care depasea coloana.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: Cine este de vina?

#8
Eu am fost la asiguratoril meu singur, cu amiabilil semnat de amandoi implicatii. Nu m-au intrebat nimic. Nici unde-i celalalt implicat, nici de ce nu sunt datele lui din permis in amiabil, nimic. Acum, banui eu ca au fost asa permisivi din cauza ca vinovatul avea RCA la Carpatica si ei isi recuperau banii de la Fondul de Garantate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Money talks. Unfortunattely mine always said "Good bye!".

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron