Instalare audio

#1
Acest subiect ar ajuta la instalarea sistemelor audio de orice fel. Multi dintre noi nu stim cum se instaleaza si regleaza o statie audio ,sau ce rol are un condensator . Cum sa alegem un sistem de calitate ,ce cabluri de instalare ne trebuie ...etc

Eu am un cd player Pioneer DEH-140 UB, in usile din fata sony 10 cm, pe spate MAC Audio 4x6 inta in locurile din fabrica .Si vreau sa imi cumpar un pachet de statie si subwoofer .Este vorba de aproximativ 200w ,,sunt si unele de 800 sau 1000" alea sunt exagerari. Vreau sa stiu daca imi trebuie condensator . De unde se leaga firul pentru remote de la statie?
Ultima oară modificat 18 Feb 2013, 14:32 de către Mustang, modificat 1 dată în total.
Motiv: Avertisment emis - incalcare regulament pct. 2.c.

Re: Instalare audio

#2
La 200 w cati vrei tu nu cred ca este necesar un condensator. eu am statia de 250 w rms iar subwoofer-ul de 200 w si nu am probleme , adica sa se stinga daca il dau mai tare cand este motorul oprit..

Iar firul de remote il are cd player-ul in spate, Este un fir albastru daca nu ma insel si scrie pe el REMOTE

Ca sistem audio daca nu vrei ceva mai puternic ai putea sa iti cumperi deja set intreg adica statie si subwoofer la pachet ca am vazut ca au incluse si cabluri in acele pachete. Acum ramane la alegerea ta.
Numai bine

Re: Instalare audio

#4
Hmm..Avand in vedere ca matizelu are o baterie de mic amperaj iar alternatorul nu este cine stie ce.Cred ca este necesar si un condensator la sistem-ul acela. Acum sper sa nu ma insel
Din cate stiu era un coleg e forum cu acelasi sistem si el avea condensator. userul : ilaurentiu21 de el este vorba , poate te lamureste el cu mai multe deltalii . bafta

Re: Instalare audio

#8
Salut, iti trebuie, un calbu de alimentare tras de la borna plus, pana in portbagaj, cu o siguranta pe el, dupa un cablu de minus, tres de la un surub din portbagaj de pe caroserie, sa nu te plimbi cu cablu... si din casetofon recomand un calbu RCA de circa 4-5m dar bun.
Condensator nu e necesar, alternatorul rezista :) cel putin la mine nu are probleme...

Re: Instalare audio

#13
Ar trebuii sa aibe un fir albastru cu dunga alba care are o hartie lipita, pe care scrie system remote control.
(culoarea asta o are cd playeru meu, Pionner)

Firul il gasesti in spatele cd playerului si vezi ca are o mufa in care ar trebuii sa intre mufa de la firul care il duci la statie.

Bafta si sper ca te'am lamurit

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

cron