Intrebare pozitie in lupa far

#1
Salut!
Am niste lupe pe care am de gand sa le montez in faruri si as vrea sa le dau o gaura in lateral prin care sa intre becul de pozitie.
Oare va fi afectata luminozitatea becului in urma aceste gauri in oglinda? Si corpul lupei este din plastic deci va fi foarte usor sa o gauresc. Poza este doar ca exemplu cu ceea ce vreau sa fac.
Am lupele pentru bec h1 si am de gand sa renunt la faza lunga. Credeti ca voi avea probleme cu politia ceva? :)
Fişiere ataşate
2e3d77c8a2004e6cf0fc01587be67569-6544416-1000_1000.jpg

Re: Intrebare pozitie in lupa far

#2
Nu este o idee buna sa dai gaura acolo, iar dupa parerea mea nu merita efortul sa te chinui cu astea ( Sistem de prindere, ornamente, lipsa fazei lungi, pozitie, etc )

Sfatul meu: Vinde-le ( gasesti pe cineva care sa aibe nevoie de lupe H1 ), pui o diferenta si iei unele universale..
Fişiere ataşate
20140102_155502.jpg
20140102_171548.jpg
20140102_233457.jpg
Asta cu becuri de 6000k
20140227_194553.jpg
Iar in prezent , 4300k (mai galbene sa nu mai fure asa rau ochii la politisti + lumina mult mai buna pe ceata/ninsoare/ploaie )
20140227_161820.jpg

Re: Intrebare pozitie in lupa far

#3
Lupele astea ce tip de bec au? Ideia la mine este ca deja am tot ce imi trebuie si deasta m-as fi apucat sa le pun doar ca momentan caut alte faruri. Lupele mele sunt de pe un peugeot 407 si in final nu le mai dau gaura.M-am gandit sa le pun o banda cu leduri inauntru pe tabla aia ce vine in lupa(nu stiu cum se cheama).

Re: Intrebare pozitie in lupa far

#4
Asa arata becul, nu cred ca are o denumire anume, cel putin eu nu o stiu...

Decizia iti apartine, daca aveam faruri pe care sa "ma joc" poate ca as fi incercat si eu.. dar asa cu ce dadeam pe faruri, pe instalatie de xenon, pe materiale sa adaptez lupele, pe orele de chin si munca am preferat sa le iau pe asta si sincer nu ma asteptam sa bata asa...

Mai pun 2 poze cu lupele mele montate pe un Bmw seria 3 fara xenon de fabrica, comparativ cu un Bmw acelasi model cu xenon de fabrica..
Fişiere ataşate
bec-xenon-lupa-convex~7934546.jpg
20140210_181113.jpg
Stanga xenon fabrica, dreapta lupe ca ale mele (inca nereglate)
20140210_183353.jpg
Stanga lupele despre care vorbim, dreapta xenon fabrica.

Re: Intrebare pozitie in lupa far

#12
Teoretic,orice modificare a sistemului de iluminat este ilegala :D
Legat de lupe, am un prieten care a pus lupe universale si bec h4 ,dar cu improvizatii(polizat soclul becului,o prindere noua pentru bec). Am avut si eu acum cateva zile lupe universale, dar am decis ca nu se merita sa modific lupele pentru a putea folosi halogen si mai era si problema "legalitatii" modificarii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron