Re: Suspensie Sport

#4
Vreau sa fac sesizare vis-a-vis de pretendentii FK: arcurile sunt bune, dar au mari probleme cu perioada de livrare si cu garantiile. Pe langa asta au aparut si replici de FK, asa ca mare grija ce alegeti.

O spun pentru ca si eu am vrut sa iau FK-uri nou noute si cineva care aduce in Romania mi-a spus ca nu (mai) sunt de incredere de la un timp cu perioadele de livrare si cu onorarea comenzilor. Daca aveti nervi de otel, puteti incerca, dar recomandarea mea este sa va orientati la altceva.

Recomand mai mult H&R, Merwede sau KW-urile.
Mai las si eu43 oferte:
http://deviltuning.net/?oldal=2&kat=83&termek=50970 - Merwede (garantie pe viata)
http://deviltuning.net/?oldal=2&kat=83&termek=88998 - Weitec
http://deviltuning.net/?oldal=2&kat=83&termek=69436 - V-maxx (n-am auzit de ei)
http://deviltuning.net/?oldal=2&kat=83&termek=93849 - KW (sincer sa fiu, de KW am auzit numai de bine)
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Suspensie Sport

#5
Bai ce ati patit cu linkurile alea? Ce pana mea sunt preturile alea?Scuza-mi limbajul Gaby. Dar sunt foarte multi care inceasca sa profite si cresc preturile de te doare capu.Anu trecut setul de arcuri nu depasea 400 ron acuma....mai zi ceva.Sincer la aia 1600 pentru arcuri cu amortizoare....decat sa dau bani pe alea mai bine ma duc si imi mai pun 5 tobe esti nebun:)).Vrei amortizoare sport 70 ron de amortizor sa il intaresti si taiat putin din tija.si o lasi si mai jos si o intaresti.arcuri da hai ca un 400 ron mai merge.dar mai mult de atata nu as da in ruptul capului

Re: Suspensie Sport

#6
Setul de arcuri de care zici tu ca nu depasea 400 ron este de la FK. Acum pretul unui set FK nou este de 358 Ron cu tot cu TVA.
Deci pretul nu s-a schimbat cu nimic.

Aici insa vorbim de preturi la care firmele sunt recunoscute pentru fiabilitate. E la fel cum ai vrea sa cumperi o masina: vrei masina doar pentru utilitatea ta si pentru drumuri, iti iei Logan - vrei masina care sa te tina toata viata fara prea mari batai de cap, iei Mercedes.
Vrei fiabilitate si calitate, scoti mai multi bani din buzunar.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Suspensie Sport

#8
Eu am comandat de la userul ELSPA de pe 4tuning,au fost putin mai mult de 600 de lei,initial ce am comandat a fost de la firma SS Super Sport,iar cand mi-a venit comanda,pe cutie scria Ta-Tehnics. Sunt foarte multumit,in combinatie cu amortizoare scurtate si intarite.

Re: Suspensie Sport

#9
Eu am facut topicul,pentru o varietate de suspensii,sa ne delectam ochii,fiecare isi face si isi pune ce vrea. Fie isi scurteaza amortizoarele,fie isi cumpara toata suspensie. Eu unul,cand imi voi lua matiz,nu ii voi pune suspensie,pentru ca vreau sa fie de zi cu zi,jante R14 gume inguste. Si iarna OffRoad.
Ca sa moara Fetili........

Re: Suspensie Sport

#10
O solutie pentru a pune suspensie reglabila: modificarea amortizoarelor de pe Polo 6n (doar fata).
Sau, exista si o solutie "bolt on" suspensia de pe Suzuki Alto Works. Dar deja vorbim de costuri de aproape 1000 de euro.
Fişiere ataşate
4.JPG
12976253_1544130092554692_143346612_n.jpg
2.JPG
45.JPG
6.jpg
Alto Works

Re: Suspensie Sport

#11
Am zis sa verific solutia pentru suspensia spate folosita la Matizul din postarea anterioara, adica modificarea amortizoarelor de pe Peugeot 205/306.
Concluzii: Lungimea minima aproape identica, lungimea maxima este mai mica cu aproximativ 40 mm , perfecta pentru arcuri sport, prinderile amortizorului sunt cu aproximativ 10 mm mai late si din cauza tipului de suspensie folosit la Peugeot amortizoarele sunt foarte dure. Eu am renuntat la ideea de a folosi aceasta solutie.
Pentru puntea fata am verificat suspensia(stock) de pe Corsa B: latimea portfuzetei in zona prinderii amortizoarelor este mai mica cu 5 mm decat la Matiz , distanta intre centrele gaurilor de prindere este de 52 mm fata de 55 mm la Matiz , lungimea maxima si minima sunt aproximativ identice cu cele ale amortizoarelor de Matiz. In concluzie, amortizoarele fata de pe Polo 6n si cele Corsa B necesita modificarea prinderii amortizorului.
L.E. Acum ma gandesc la folosirea amortizoarelor spate de pe Fiat 500/Ford Ka , lungimea maxima este mai mica cu aproximativ 30 mm , dar nu stiu latimea prinderilor.
Fişiere ataşate
20170206_115020.jpg
20170206_115116.jpg
20170206_115243.jpg
IMG_3874_zps18d58b13-1.jpg
suspensia spate de la Peugeot 306

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron