Anunturi administrative

#1
Astazi e posibil ca forumul sa fie vazut cu interfata grafica veche.
Dupa cum s-a putut observa, erau anumite elemente care nu se incarca ok la actuala interfata, de la trecerea pe noul host, chestiuni care erau normale sa se intample deoarece importul de date tine minte doar chestiuni scrise, nu si "desene animate".

Asadar, in seara asta, eu voi elimina complet aceasta interfata grafica cu defectiuni, urmand sa o reinstalez si sa o personalizez din nou.

In timpul asta, forumul va putea fi vizibil doar cu interfata veche, cea albastra, de odinioara.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Anunturi administrative

#4
Dupa cum se poate vedea, s-au modificat rangurile pe forum si avatarele standard pentru toti utilizatorii.
Astfel, rangurile vor fi in urmatorul fel:

N - 0 posturi
rang0.gif
rang0.gif (2.33 KiB) Vizualizat de 9550 ori
1st gear - 1 - 24 posturi
rang1.gif
rang1.gif (2.61 KiB) Vizualizat de 9550 ori
2nd gear - 25 - 49 posturi
rang2.gif
rang2.gif (2.73 KiB) Vizualizat de 9550 ori
3rd gear - 50 - 89 posturi
rang3.gif
rang3.gif (2.73 KiB) Vizualizat de 9550 ori
4th gear - 90 - 129 posturi
rang4.gif
rang4.gif (2.64 KiB) Vizualizat de 9550 ori
5th gear - 130+ posturi
rang5.gif
rang5.gif (2.32 KiB) Vizualizat de 9550 ori
Administratorii
admin.gif
admin.gif (2.31 KiB) Vizualizat de 9550 ori
Moderatorii
moderator.gif
moderator.gif (2.29 KiB) Vizualizat de 9550 ori
Membrii MatizClub Premium - platitorii hostului
premium.gif
premium.gif (2.32 KiB) Vizualizat de 9550 ori
Ideea cu rangurile le-am pastrat oarecum in ideea unui Matiz clasic impins la viteza extrema / treapta:
N - treapta de viteza (0 posturi)
1st gear - prima treapta de viteza (v max= 25 km/h)
2nd gear - a doua treapta de viteza (v max = 50 km/h)
3rd gear - a treia treapta de viteza (v max = 90 km/h)
4th gear - a patra treapta de viteza (v max = 120 km/h)
5th gear - a cincea treapta de viteza (v max => 150 km/h)

Ca urmare a acestei modificari, s-au sters toate avatarele urcate de voi, pana acum, asa ca voi avea rugamintea sa ma scuzati si sa va faceti un nou upload la avatare.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Anunturi administrative

#10
Incepand cu data de astazi, toata lumea poate atasa imagini pe forum.

Limita maxima in megabytes de atasare a unui fisier este de 1 MB, indiferent de rangul pe care il are pe forum, tipul de grup din care face parte SAU daca este membru matizclub sau nu.
Deasemenea, se pot atasa maxim 5 fisiere / mesaj.
Asta inseamna ca un post poate avea, prin absurd, maxim 5 mb.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Anunturi administrative

#11
Pai nu stiu daca e bine ceea ce ai facut; gandeste-te ca fotografiile postate de noi au minim 2-3 mb, si asta dupa ce le mai dam resize si mai scadem din calitate. Vom ajunge sa postam doar 800 X 600 ca sa se incadreze in formatul paginii... Nu contest ca si ceilalti sa poata atasa fotografii, insa noi, cei care am platit pentru host, sa nu avem limitare. Bine, nici fotografii din alea de 10 mega sa nu se puna, dar un 4 mb pe fisierul de 10-15 Mpx ar fi suficient. E parere personala dar cred ca si altii rezoneaza cu ceea ce spun eu.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai se vede."

Re: Anunturi administrative

#12
Mailander, stiam ca in phpbb se pot face astel de personalizari, in functie de grupurile de utilizatori, sa poti alege cate fisiere sa ataseze, sa le setezi limita maxima de spatiu pe disc, etc.
Din pacate, phpbb observ ca a inlaturat aceasta facilitate si acum sunt atasamentele care au optiune de configurare la general, fara sa mai poti personaliza. Observ ca aceasta platforma o ia usor-usor in jos dpdv al tehnologiei si nu imi place deloc. Din ce stiu, se pregateste phpbb versiunea 4. Poate acolo vor fi niste upgrade-uri semnificative si vom putea personaliza chestiile astea.

Am setat limita maxima de upload pe intregul server la 8500 Mb (8.5GB), iar anunturile de la bazar, in care nu se va mai scrie mai mult de 30 zile vor fi sterse automat - in cazul in care vor exista acolo atasamente, spatiul se va mari treptat-treptat. Limita maxima de upload al unui fisier va fi de 4 MB. Sper sa fie ok acum.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Anunturi administrative

#14
Interfata 2016!!!!

Avand in vedere ca suntem in 2016, m-am gandit sa aducem si o noutate pe forum! Asadar, noua interfata MatizClub vine cu noutati multe, menite sa ajute toti utilizatorii sa interactioneze mai usor pe forum. Printre noutati se pot enumera:
- interfata optimizata pentru device-urile mobile;
- interfata mai prietenoasa si mai lizibila pentru toti utilizatorii;
- imbunatatire response time prin butoane si imagini reduse ca dimensiuni;
- abonare / dezabonare subiecte interesate mult mai facila (meniul in subsolul paginii fiecarui topic interesat);
- cautare mai detaliata si cu mai multe stringuri de cautare.

Va lasam sa descoperiti si alte noutati direct pe forum!

Navigare placuta!
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: Anunturi administrative

#15
Mustang scrie:Interfata 2016!!!!

Avand in vedere ca suntem in 2016, m-am gandit sa aducem si o noutate pe forum! Asadar, noua interfata MatizClub vine cu noutati multe, menite sa ajute toti utilizatorii sa interactioneze mai usor pe forum. Printre noutati se pot enumera:
- interfata optimizata pentru device-urile mobile;
- interfata mai prietenoasa si mai lizibila pentru toti utilizatorii;
- imbunatatire response time prin butoane si imagini reduse ca dimensiuni;
- abonare / dezabonare subiecte interesate mult mai facila (meniul in subsolul paginii fiecarui topic interesat);
- cautare mai detaliata si cu mai multe stringuri de cautare.

Va lasam sa descoperiti si alte noutati direct pe forum!

Navigare placuta!
Cine nu doreste acest skin are posibilitatea de a modifica setarile si de a pune varianta anterioara din nou.
Pentru a face aceasta modificare este necesar sa alegeti, la stilul meu, we_universal in acest link: ucp.php?i=174
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator