Schimbare parbriz

#1
De curând am schimbat parbrizul și după montaj se aude un șuierat și un zgomot ce pare a fi de curent de aer, iar chederul de sus de la parbriz se mișcă. Parcă nu ar fi etanșat cum trebuie...
Idei!?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Schimbare parbriz

#2
Cand am schimbat parbrizul "meseriasii" au luat-o pe scurtatura si au lipit chederele , dar ele au mai mult rol decorativ, etansarea si lipirea parbrizului fiind asigurata de mastic. La mine problema mare a fost ca intra apa pe la parbriz si problema a fost undeva in partea de sus . Debia dupa ce am aplicat silicon negru pe interior am rezolvat problema.

Re: Schimbare parbriz

#3
Salutare!
Îmi poți spune ce silicon negru trebuie, că nu mă prea pricep. Să știu ce să cumpăr. Tot în partea de sus este și la mine problema, parcă și un pic pe laterale, în sensul că nu este aceiași distanță stânga - dreapta...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Schimbare parbriz

#4
La mine a fost mai mult o improvizatie/carpeala si am folosit silicon universal negru care se gaseste in toate magazinele de bricolaj . Pentru lipirea parbrizului se foloseste un tip special.
Am demontat ornamentele de pe stalpii fata si am desprins partea din fata de plafonului ca sa am acces . Excesul de silicon l-am sters cu o carpa umeda.
Acum poate sursa zgomotului e in afara masinii si sa fie cauzat de chederul putin desprins si nu de un curent de aer care intra in habitaclu. In aceasta situatie siliconul aplicat in interior ar fi inutil si doar lipirea/fixarea ferma a chederului ar fi solutia.
Acum sa vedem ce idei mai au si colegii....

Re: Schimbare parbriz

#5
Am făcut teste acasă și la cei care mi-au schimbat parbrizul, cu apă, fără jet și plouă ca afară ...! :(
Deja i-am amenințat că-i dau în judecată, O.P.C., etc.! Zilele următoare trebuie să-l dea jos și să-mi rezolve problema ... altfel ajung și la box dacă e nevoie. :(
Azi a plouat și am ajuns ud la servici, sper să nu ajungă apă pe undeva să i-au foc ... Doamne Ferește!!! :shock:
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Re: Schimbare parbriz

#6
Mai bine pui o prelata pe ea si o lasi acasa pana rezolvi. Daca a intrat apa in buretii de insonorizare/mochete, da-i jos si ussuca-i altfel o sa ai probleme cu rugina, o stie unul patit.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Schimbare parbriz

#7
Gata! :D
M-au rezolvat "meseriașii" de la Austroglass, mi-au montat parbrizul fără cheder. Nu au reușit să-l monteze nici pe cel vechi și nici pe un altul nou, cumpărat de mine...!!! :lol:
FĂRĂ CHEDER = TRĂIASCĂ AINAMOR!!!
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron