Izolatie Fonica/Termica

#1
Am izolat ieri plafonul cu niste "melana" numita Fonomin... Am folii pe geamurile spate, fara luneta, ca nu a avut cine sa mi-o puna...

Astazi mare mi-a fost mirarea cand m-am urcat in masina, temperatura normala obisnuita, scazuse cu 5 grade... zilele astea o sa cumpar vr-o 10mp de fonomin sa izolez tot, sper sa ajung la o temperatura ok, tinand cont ca NU AM AC :(

Re: Izolatie Fonica/Termica

#4
Eu am toata masina facuta asa, o sa pun poze dupa ce le scot de pe card insa in nici un caz nu a scazut temperatura masinii de la ea :lol: doar zomotul s-a mai atenuat! ;) Poate a scazut temperatura afara si te induce in eroare!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Izolatie Fonica/Termica

#6
Ce pot sa confirm este ca nu se mai incinge chiar atat de tare pafonul, eu il am colantat negru pe exterior! Cat despre izolare fonica, acolo e alta treaba, nu se mai aud picaturile de ploaie deloc, sa redus din zomotul de rulare si cel mai mare efect se simte la usi care nu se mai aud ca o tigaie lovita :lol: si panza de am folosit-o eu este diferita de cea din poza, au fost bucati de 1/3m si foarte densa abea am putut-o taia cu cutterul si am schimbat un set de lame pentru toata masina
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Izolatie Fonica/Termica

#8
Pasla a fost cumparata dintr-un targ de la Craiova, le vindea cineva care avea tot felul de chestii legate de auto/mochete/presuri...etc am ales-o pe cea mai densa dintre cele pe care le avea, am considerat ca e mai buna, si am folosit cam sase bucati pentru toata masina!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Re: Izolatie Fonica/Termica

#11
Eu am cumparat-o destul de ieftin nu mai stiu exact pretul pentru ca am cumparat mai multe atunci, plus ca este cumparata de ceva vreme insa am pus-o abea in primavara asta! Pe net am vazut la 10 ron/mp si eu personal consider ca se merita. Am scris mai sus efectele cele mai simtite. Recomand daca gasiti bucati cum am cumparat eu, este mult mai densa fata de cea la metru patrat!
Ultima oară modificat 26 Iun 2012, 23:00 de către robert, modificat 1 dată în total.
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori