Problema termostat

#1
Salut,
De cand am cumparat masina (aproximativ 5 luni) ceasu de la termostat nu s-a miscat niciodata. Nu stiu daca zic bine termostat dar e cesul ce indica temperatura apei.
uploadfromtaptalk1452042140370.jpg
Cateva indrumari sa il pot repara? Sa indice temperatura apei..pentru ca e destul de important acest lucru.

Multumesc,
Stima.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Termostat - lămuriri

#2
Salut,

Am căutat și nu am găsit răspuns concret la problema mea.

Termostatul nu se activează decât când staționez. Cum am plecat, nu se mai activează și nu-mi încălzește în habitaclu.

Unde se află acesta, ce am nevoie ca să îl schimb, ce recomandări practice aveți, cât ar putea costa înlocuirea într-un service?

Re: Problema termostat

#3
Mike01 scrie:Salut,
De cand am cumparat masina (aproximativ 5 luni) ceasu de la termostat nu s-a miscat niciodata. Nu stiu daca zic bine termostat dar e cesul ce indica temperatura apei.
20160105_173919.jpg
Cateva indrumari sa il pot repara? Sa indice temperatura apei..pentru ca e destul de important acest lucru.

Multumesc,
Stima.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Probabil e sonda care citeste temperatura si o afiseaza in bord. Daca era termostatul, atunci macar la inceput, cand ai cumparat masina si era cald afara trebuia sa vezi ca se misca indicatorul. Am vazut ca pe celalat topic ai primit link catre manual, acolo ar trebui sa scrie cum se verifica sonda de temperatura. Daca sonda este OK, atunci problema este la ceasul din bord sau firul de la sonda pana in bord.
ex Daewoo Matiz SE 1999

Re: Problema termostat

#4
Salut,
Doua probleme identice cu a ta am solutionat aseara...
Rezolvare: inlocuirea termostatelor ramase blocate pe deschis.
Gasit depuneri ce optura furtunele (nisip, depuneri calcaroase grosiere plimbate din si prin radiator)
Mult mal de culoare ruginie pe termostate.
Cum spunea foarte bine clientu' ....Caldura era mai suedeza.. :lol:
*Mecanica MATIZ & SPARK
*Revizii periodice
*Diagnoza Daewoo fabr. 99-2008
<< Tel : 0721 387 857 - Tudor >>
https://www.facebook.com/MATIserv/
Fişiere ataşate
20160108_225154.jpg
20160108_225119.jpg

Re: Problema termostat

#6
Salut.
Multumesc frumos de raspunsuri.
Am observat ca atunci cand opresc motorul acul de la termostat se ridica putin si cade.

Am mai dat un indiciu poate nu e chiar de schimbat.
Daca e de schimbat va rog sa ma indrumati de unde sa cumpar ce e de cumparat si daca mi-l schimba cineva cat ma costa.

Multumesc

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Re: Problema termostat

#7
Eu cu unul de 15-20 de lei (din magazin Daewoo) am luat țeapă, nu urca temperatura mai mult de prima liniuță, e loterie cu ele. După prima iarnă l-am înlocuit cu unul de 60-70, care funcționează cum trebuie.

Re: Problema termostat

#9
Dar pe mine ma ajuta cineva sa-l schimb?
Sunt din Bucuresti. De unde pot cumpara unul bun si cine ma ajuta sa il schimb.

Cert este ca nu stiu daca e de schimbat.

Stima

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Re: Problema termostat

#11
Va salut, ieri am cumparat un Chevrolet Matiz 1.0 de la Tg Mures. Am venit cu el in Bucuresti pe roti. Am observat ca nu "baga" caldura mai deloc. Cel de la care l-am luat a spus ca a spalat instalatia si a schimbat antigelul. Pare ca termostatul deschide. Nu are ceas pt temperatura apei asa ca nu-mi dau seama cit se incalzeste. Mai are o pierdere de antigel pe la un furtun (supureaza).
Ma poate ajuta cineva, am vazut ca Tudor e din Bucuresti si se ocupa de asa ceva.
Multumesc!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator