Re: DB 11 PHG

#3
Are puncte de rugina pe mai multe parti ale caroseriei.capota,plafon,usi,spate.o sa fac poze ca sa vezi despre ce e vorba mai exact
Daca nu intervin se vor intinde si mai mult.si daca o fac vreau sa o si vopsesc

Re: DB 11 PHG

#4
As mai avea o problema.....de ceva timp am observat ca pierd ulei de la cutia de viteze.nustiu exact de cand si cat a curs dar vreau sa stiu daca e ceva grav si care ar fi problema,din ce cauza.multumesc

Re: DB 11 PHG

#12
Odata perforata de rugina, tabla e deja afectata, iar riscurile de reaparitie a problemei sunt relativ crescute.

Remedierile sigure ar fi inlocuirea pieselor afectate de rugina cu unele noi sau cu sh care nu prezinta deloc rugina, un tratament eficient cu zinc impotriva coroziunii.

Din cate vad, usile sunt afectate cam pe toate partile: superior, zona stalpilor si chiar si dedesubt.
Rugina care a inflorit pe la usi se prezinta fix in zona chederelor. Asta inseamna ca acestea nu au respins apa si au lasat-o sa se infiltreze in tabla.
Acolo, chiar daca se remediaza treaba - desi ma indoiesc sever ca nu va exista recurenta, trebuie inlocuite chederele complet cu unele noi care sa faca treaba cum trebuie, si anume sa nu permita infiltrarea apei.

Pentru elementele de tabla de sub stop se pot face mici retusuri si nu cred ca ar reveni asa rapid problema.

Pasajele spate si pragurile sunt cele mai frecvente zone afectate de rugina.
Se pot gasi aftermarket si se pot inlocui amandoua tipuri de elemente, iar pragurile pot fi "injectate" cu solutie de parafina lichida pentru conservarea tablei - mirosul nu va fi unul placut o buna perioada de timp, dar ajuta.
Regulament forum Matiz-Club.ro
Stickere Matiz-Club.ro
Calendare Matiz-Club.ro

Re: DB 11 PHG

#14
Sslutare,
A trecut ceva decand am postat ,timp incare am refacut tinichigeria lui Bubu si am vopsit o,am schimbat placutele frana fata,discurile frana fata,sabotii si ferodourile pe spate, care erau f uzate.am facut schimbul de ulei la motor si am pus filtru nou.am inlocuit prezonul rupt de la roata.urmeaza sa i schimb chederele de la usi pt ca sunt uzate,antigelul ca este f murdar si sa vad daca pot sa i fac compresorul pt aer conditionat pt ca a ramas blocat,nu mai invartea cureaua.
20200817_093013.jpg
20200817_093031.jpg
20200817_093116.jpg
20200817_093057.jpg
20200817_092429.jpg
20200817_092453.jpg
20200817_095323.jpg
20200817_092849.jpg
20200817_095501.jpg
20200817_095606.jpg

Re: DB 11 PHG

#15
Am curata toate punctele de rugina,am dar cu solutie contra ruginei,am chituit,finisat,am dat cu grund pe baza de zinc,apoi am vopsit o.
Pe interior am bagat prin toate orificiile caroseriei spray pe baza de ceara care tine apa departe.
Am incercat sa fac tot posibilul sa ii dau un nou "look",si chiar se vede schimbarea.eu sunt constienta ca in timp va apare iar rugina dar o voi trata la fel.
Multumesc pt sfaturile oferite si sugestii.
Ne revedem in curand cu noi schimbari si imbunatatiri.
Va doresc o zi minunata tuturor!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator